>> Abovský hlásnik Jak pisac a čitac po hutoracki JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 1.Časť


Posledné z aktualít:

Osláv lásku v útulku


(13.2.2025)  Podeliť sa o lásku a pozornosť na Valentína môžete aj so štvornohými chlpáčmi. OZ Východoslovenské labky v Trstenom pri Hornáde pozýva na Valentínske venčenie v centre - 15. februára od 10:00 hod.  Vychutnáte si výborný teplý čaj, náš labkoperník a oslávime spolu lásku, ako sa patrí! So sebou si prineste dobrú náladu, teplé a staršie oblečenie a chuť venčiť chlpáčov, ktorí sa na vás nesmierne tešia. 
Čomu sa naše labky potešia?
- deky, uteráky, plachty, posteľné oblečenie
- hračky, misky, obojky, vodítka
- plastové peliešky
- krmivo (značky Rasco, Cibau, Brit alebo Brit Care)
- pamlsky či piškotky
Veľmi sa na vašu návštevu tešíme!


Viac info na ich FB stránke.

Pozývame na obecnú zabíjačku


(13.2.2025)  Obec Čaňa, starosta Michal Rečka, poslanci obecného zastupiteľstva a kultúrna komisia vás pozývajú na tradičnú fašiangovú zabíjačku - túto sobotu 15. februára na námestí pri amfiteátri. Okrem ochutnávky, ktorá začne cca o 10:30 hod., máte možnosť aj vidieť spracovávanie prasiatka a výrobu produktov od 7:00 hod. ráno. 

Rozmaring oslavuje 75 rokov


(7.2.2025)  ZO Csemadok a FS Rozmaring v Seni vás srdečne pozýva na galaprogram pri príležitosti 75. výročia založenia folklórneho súboru Rozmaring s názvom FESTIVAL TRADÍCIÍ A GENERÁCIÍ.  Už túto sobotu 8. februára  o 18:00 hod. v Kultúrnom dome v Seni. Vstupné: dobrovoľné.

Pozývame na Valentínske trhy


(7.2.2025)  Srdečne pozývame na Valentínsky remeselný trh do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli v nedeľu 9. februára od 13.00 do 19.00 hod. Na trhu okrem domácich produktov (medy, sviečky, bylinkové liečivé produkty, kozmetika) nájdete aj remeselné dizajnové výtvory domácich majstrov (šperky, keramika, drevorezba), ktorými môžete potešiť svojich milovaných aj seba.
   Pre deti je prichystané milé vystúpenie divadla Crocus a tvorivý kútik. Nebudú chýbať koláčiky, káva od Kavejka či varené vínko. Teší sa na vás Harmónia centrum sebarozvoja o.z a obec Vyšná Myšľa.

Opäť je tu regionálny stolnotenisový turnaj!


(21.1.2025)  Bežecký klub obce Vyšná Myšľa usporiada v sobotu 25. januára od 13:00 hod. 5.ročník Stolnotenisového turnaja obcí! Zúčastnia sa ho trojčlenné družstva z obcí: Blažice, Bohdanovce, Nižná Myšľa, Nižná Hutka, Trstené pri Hornáde, Vyšná Myšľa 1.družstvo, Vyšná Myšľa 2.družstvo a Vyšná Myšľa juniori! Príďte povzbudiť svojich favoritov do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli.

Pozývame na túru oslobodenia


(17.1.2025)  Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia obce Nižná Myšľa vás srdečne pozývame na 56. ročník Prechodu Slanskými vrchmi - v sobotu 18. januára. Registrácia účastníkov začína o 7.00 hod. v kutúrnom dome, o 8.30 bude pri pamätníku kladenie vencov a následne preprava autobusmi na Slanec. Poplatok za dopravu a príspevok na guľáš je spolu 2,- eur. Trasa cca 15 km vedie cez Bradlo (840 m n.m.), Červený vrch, Koscelek do Nižnej Myšle, kde vás domáci pohostia gulášom.


Info o ďalších podujatiach nájdete v kalendári - klik TU.

Pozývame na koncert


(9.1.2025) Obec Nižná Myšľa srdečne pozýva na Organový koncert v nedeľu 12. januára o 15:30 hod. V Kostole sv. Mikuláša vystúpia žiaci Konzervatória Petra Dvorského v Košiciach. Vstup voľný.

Odišiel vzácny človek - Marek Habina


(30.12.2024)  Milý, priateľský, láskavý, kreatívny, vždy ochotný pomôcť. Taký bol a v spomienkach navždy ostane starosta Vyšnej Myšle Marek Habina. Po boji s chorobou odišiel do večnosti 28. decembra vo veku 53 rokov. Posledná rozlúčka s ním bude vo Vyšnej Myšli v utorok 31. 12. 2024 o 14:00 hod. spojená so sv. omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole. Ďakujeme, že sme Vás poznali. Česť jeho pamiatke...

Hlásniček na sviatočné čítanie


(20.12.2024)  Vždy s Pánom v srdci. Zo smetiska vznikla studnička. Matej má svet na dlani. Králiky predviedli svoju dynamiku. Ťažko s nimi a bez nich ešte ťažšie. Z domu do šveta. Raboľ ožil. Región objavil florbal... Spoznajte príbehy ľudí, ktorí prinášajú krásne a neobyčajné veci do obyčajného sveta. Možno ich poznáte... Objavujte tradície Vianoc... Vyskúšte chutné recepty na koláče...
V novom štvrtom čísle Abovského hlásnika. Majte pri čítaní krásny čas :)


Všetky čísla nájdete v archíve - TU

Pozývame - Víkend vo vianočnom duchu


(5.12.2024) Srdečne pozývame nasať predvianočnú atmosféru na VIANOČNÉ TRHY v našich obciach!

  Vo Vyšnej Myšli v sobotu 7. decembra pred obecným úradom a v sále kultúrneho domu od 16:00 hod. na vás čaká kapustnica, klobáska, varené vínko a vystúpenie MSS Raboľ a hudobnej skupiny Pavelčákovci.

♥  V nedeľu 8. decembra v Čani v amfiteátri zaznejú od 14:00 hod. koledy miestnych folklórnych skupín a žiakov ZŠ. Po nich vás roztancuje kapela Basawell. Starostovský punč, koláče a ďalšie dobroty nebudú tiež chýbať. Poteší aj burza nápadov detí ZŠ a materského centra.

♥  V nedeľu 8. 12. pozývajú aj Valaliky na program Adventom to začína. V kultúrnom dome od 15:00 hod. sa môžete tešiť na výstavu vianočných dekorácií a výrobkov, tvorivé dielne pre deti.
Detaily nájdete v pozvánkach v kalendári podujatí - klik TU.


Adventný veniec v Ždani
archiv regionu hornad

JAK PISAC A ČITAC PO HUTORACKI - 1.Časť

Úvod do rubriky o nárečiach a abovskom nárečí

      Štátnym a úradným jazykom v Slovenskej republike je slovenský jazyk – v jeho spisovnej podobe. S jeho osvojovaním začíname „s prvými dúškami materinského mlieka” a s jeho výukou od najútlejšieho veku v materských a základných školách s pokračovaním na ďalších typoch škôl. Súčasne od najútlejšieho veku sa väčšina obyvateľstva, najmä na vidieku, stretáva s nárečím (dialektom), ktoré je nespisovnou podobou slovenčiny. Toto označenie nárečia (že je nespisovnou podobou slovenčiny) neznamená, že je menejcenné ako úradný jazyk. Práve naopak. Jeho hodnota je v autentickosti jazyka tej-ktorej obce alebo historickej nárečovej oblasti. Lebo (parafrázujem): Štátnemu jazyku sa možno naučiť, ale nárečiu sa musíš narodiť.

      Spisovný jazyk je len jeden, nárečí je množstvo. Hovorí sa „Čo dolina – to reč iná”. V každom kúte Slovenska má nárečie inú podobu. Platí to najmä pre horské oblasti Slovenska, kde sa nárečie líši „od dediny k dedine” práve pre územnú nedostupnosť medzi nimi a tým aj sťažený kontakt ich obyvateľstva medzi sebou v minulosti. Dnes sa tento faktor nedostupnosti zotiera následkom rozvoja dopravnej infraštruktúry a s tým súvisiacej mobility obyvateľstva.

      Nárečie sa používa v rodinách, ale aj v každodennom spoločenskom a pracovnom styku. Vo zvýšenej miere na vidieku, v dedinách a pôvodných usadlostiach. Nárečia sú nehmotným kultúrnym dedičstvom národa spolu s náboženstvom, zvykmi a tradíciami, porekadlami, prísloviami a ostatnou slovesnosťou, ľudovými tancami a ľudovými remeslami. Nie všetci si toto dedičstvo národa, kraja a obce svojho pôvodu uvedomujeme. V súčasnom období sa teší toto kultúrne dedičstvo stvárnené v piesňach, tancoch a ľudovej hudbe zvýšenému záujmu obyvateľstva, ale aj pozornosti verejnoprávnej televízie a rozhlasu v podobe celoštátnych a regionálnych programov a relácií (napríklad Zem spieva, Zahrajte mi túto).

      V našom každodennom živote má svoje nezastupiteľné miesto spisovný slovenský jazyk, ako aj nárečie. Nie je správny názor, že nárečie je menej cenné ako spisovná slovenčina, že je podradné, nepotrebné, že je len rečou pospolitého ľudu alebo prežitkom starších generácií. Mnohí mladí ľudia majú takýto názor a postoj k reči svojich rodičov a starých rodičov. Pritom je toľko vtipných a čarokrásnych slov (kapurkova, čavargoš, bortak, hombikalka) a slovných spojení (kvašni jak juha, šarpnuc sebe betehi, očivišňe dristac, pakovac sebe čereselka), ktoré si akiste nevšimli v nárečí svojho rodiska. Pri tvorbe a používaní nárečových slov a viet nachádzame množstvo vtipu a dômyselnosti našich predkov i súčasných našincov. A to ešte nehovoríme o melodike pri ich vyslovovaní. Pri lepšom poznaní a uvedomovaní si osobitostí nárečia by sa nemohlo stať, žeby sme ním opovrhovali.                           

Karol Dzugas