Posledné z aktualít:
Pozor - uzatvorenie hraníc!
(15.4.2025) Na základe rozhodnutia vlády SR sa od 8. apríla do 7. mája 2025 zavádzajú dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Dôvodom je hrozba šírenia vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky, ktorý na naše územie prenikol z Maďarska. Dočasne sú uzatvorené aj priechody s Maďarskom v našom regióne a to: Kechnec – Abaujvár, Trstené pri Hornáde – Kéked, Skároš – Hollóháza.

Abovský hlásnik plný príbehov a zaujímavostí
(11.4.2025) Ani nevieme, ako to zbehlo a už mikroregión Hornád vydáva časopis Abovský hlásnik 20. rok! Veľmi sa tešíme a s radosťou sme pripravovali aj prvé tohoročné číslo, ktoré nájdete v archíve. Predstavili sme šikovného rezbára Ferka Oleára z Valalík, jubilujúci folklórny súbor Rozmaring zo Sene či mladých Šarkaňov zo Ždane. Priniesli sme vám zaujímavý výlet z Hutky do Hutky aj spomienky na prvé podujatia roka. Posvietili sme si na stav kanalizácií v regióne i na vznikajúcu lakovňu v priemyselnom parku. A ešte veľa ďaľích zaujímavostí nájdete na 16 stranách hlásnika. Prajeme príjemné čítanie :)

Pozývame na Valalické maľované vajíčko
(11.4.2025) Obec Valaliky a Slovenský zväz chovateľov ZO Geča pozývajú na Valalické maľované vajíčko - výstavu veľkonočných vajíčok, dekorácií a ručných prác Klubu seniorov Valaliky, MŠ a ZŠ Valaliky, M. Čigašovej, J. Čigaša, P. Kacvinského, B. Leškovej, D. Kmeca, ŽSS Paradne ňevesti a výstavu obrazov M. Hricišonovej, M. Suchej a D. Palenčarovej. Nebude chýbať súťaž o najkrajšie vajíčko drobnochovateľov a ukážka vajíčok hydiny a vtáctva. Príde aj maskot - veľkonočný zajac. V nedeľu 13.apríla 2025 od 15.00 do 18.00 hod. v Kultúrnom dome Valaliky. Výstavu si môžete ešte pozrieť v pondelok 14. apríla od 9.00 do 15.30 hod.

Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik
Výstava obrazov mladej umelkyne
(29.3.2025) V Obecnej knižnici vo Vyšnej Myšli vystavujú obrazy Ester Kukajovej, mladej študentky filmovej školy v Košiciach a talentovanej umelkyne. Jej kresby si viete pozrieť od 15. marca do 15. mája 2025.

Pozývame na divadlo do Sene
(17.3.2025) Obec Seňa pozýva na divadelné predstavenie Všetko o ženách do miestneho kutúrneho domu - v nedeľu 6. apríla so začiatkom o 17:00 hod. Lístok v cene 15 eur si môžete zakúpiť priamo na obecnom úrade. Miesta je ešte dosť!

Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik
Osláv lásku v útulku
(13.2.2025) Podeliť sa o lásku a pozornosť na Valentína môžete aj so štvornohými chlpáčmi. OZ Východoslovenské labky v Trstenom pri Hornáde pozýva na Valentínske venčenie v centre - 15. februára od 10:00 hod. Vychutnáte si výborný teplý čaj, náš labkoperník a oslávime spolu lásku, ako sa patrí! So sebou si prineste dobrú náladu, teplé a staršie oblečenie a chuť venčiť chlpáčov, ktorí sa na vás nesmierne tešia.
Čomu sa naše labky potešia?
- deky, uteráky, plachty, posteľné oblečenie
- hračky, misky, obojky, vodítka
- plastové peliešky
- krmivo (značky Rasco, Cibau, Brit alebo Brit Care)
- pamlsky či piškotky
Veľmi sa na vašu návštevu tešíme!

Viac info na ich FB stránke.
Pozývame na obecnú zabíjačku
(13.2.2025) Obec Čaňa, starosta Michal Rečka, poslanci obecného zastupiteľstva a kultúrna komisia vás pozývajú na tradičnú fašiangovú zabíjačku - túto sobotu 15. februára na námestí pri amfiteátri. Okrem ochutnávky, ktorá začne cca o 10:30 hod., máte možnosť aj vidieť spracovávanie prasiatka a výrobu produktov od 7:00 hod. ráno.

Rozmaring oslavuje 75 rokov
(7.2.2025) ZO Csemadok a FS Rozmaring v Seni vás srdečne pozýva na galaprogram pri príležitosti 75. výročia založenia folklórneho súboru Rozmaring s názvom FESTIVAL TRADÍCIÍ A GENERÁCIÍ. Už túto sobotu 8. februára o 18:00 hod. v Kultúrnom dome v Seni. Vstupné: dobrovoľné.

Pozývame na Valentínske trhy
(7.2.2025) Srdečne pozývame na Valentínsky remeselný trh do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli v nedeľu 9. februára od 13.00 do 19.00 hod. Na trhu okrem domácich produktov (medy, sviečky, bylinkové liečivé produkty, kozmetika) nájdete aj remeselné dizajnové výtvory domácich majstrov (šperky, keramika, drevorezba), ktorými môžete potešiť svojich milovaných aj seba.
Pre deti je prichystané milé vystúpenie divadla Crocus a tvorivý kútik. Nebudú chýbať koláčiky, káva od Kavejka či varené vínko. Teší sa na vás Harmónia centrum sebarozvoja o.z a obec Vyšná Myšľa.

Opäť je tu regionálny stolnotenisový turnaj!
(21.1.2025) Bežecký klub obce Vyšná Myšľa usporiada v sobotu 25. januára od 13:00 hod. 5.ročník Stolnotenisového turnaja obcí! Zúčastnia sa ho trojčlenné družstva z obcí: Blažice, Bohdanovce, Nižná Myšľa, Nižná Hutka, Trstené pri Hornáde, Vyšná Myšľa 1.družstvo, Vyšná Myšľa 2.družstvo a Vyšná Myšľa juniori! Príďte povzbudiť svojich favoritov do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli.


Jak pisac a čitac po hutoracki - 2. časť
MAPA NÁREČÍ SLOVENSKAPo úvodnom článku tejto rubriky v predchádzajúcej 1. časti sa posúvame ďalej. Kým sa dostaneme k nášmu abovskému nárečiu, si pre všeobecný rozhľad povedzme o delení nárečí Slovenska. Na základe svojej podobnosti a odlišnosti sa delia do troch veľkých skupín:
západoslovenské, stredoslovenské, východoslovenské.
Každú z nich tvoria nárečia spravidla historických regiónov Slovenska v niekdajšom Uhorsku, ktorými boli vtedajšie župy, resp. stolice, predstavujúce územno-správne celky. Ich charakteristickým prvkom bol aj jazyk ľudu každej z nich. Nebudeme všetky tieto nárečia skúmať, ani len menovať, bolo by to obsiahle a zdĺhavé. Vystačíme si mapou, ktorú publikujeme nižšie. Vymenujme si však východoslovenské nárečia, lebo k tým máme najbližšie.
Podľa Vlastivedného slovníka obcí na Slovensku východoslovenské nárečia delíme na:
- spišské nárečie
- šarišské nárečie
- zemplínske nárečie
- lučivnianske nárečie (západný Spiš, okolie Popradu)
- užské nárečie (povodie Uhu)
- sotácke nárečie (okolie Humenného)
- abovské nárečie
Chýba tu ešte gemerské nárečie, akiste preto, že Gemer zasahuje väčšou časťou do bývalého Stredoslovenského, súčasného Banskobystrického kraja. Uvedené východoslovenské nárečia sa pre svoje odlišnosti delia na menšie skupiny nárečí. Prirodzene, lebo Spiš, Šariš a Zemplín sú rozlohou veľké územia, väčšinou s členitým reliéfom krajiny, ktorý vytvára menšie ucelené územné časti. V nich sa nárečia relatívne uzavreto vyvíjali. Podobné delenie východoslovenských nárečí môžeme nájsť v iných prameňoch, napr. v Etnografickom atlase Slovenska. V niektorých sa uvádza ešte rusínsko-ukrajinské nárečie (severovýchod Slovenska) a goralské nárečie, ktoré je osobitým nárečím slovensko-poľského pohraničia a jeho pôvod sa pripisuje Poľsku.
Mapa nárečí Slovenska podľa Etnografického atlasu SR:

Táto mapa nárečí Slovenska je len jednou z mnohých máp tohto druhu, ktoré boli vytvorené v minulých desaťročiach predchádzajúceho a tohto storočia na základe výskumov jazykovedcov a dialektológov zaoberajúcich sa nárečiami a ich územnou lokalizáciou na našom území.
Karol Dzugas