Posledné z aktualít:
Výstava obrazov mladej umelkyne
(29.3.2025) V Obecnej knižnici vo Vyšnej Myšli vystavujú obrazy Ester Kukajovej, mladej študentky filmovej školy v Košiciach a talentovanej umelkyne. Jej kresby si viete pozrieť od 15. marca do 15. mája 2025.

Pozývame na divadlo do Sene
(17.3.2025) Obec Seňa pozýva na divadelné predstavenie Všetko o ženách do miestneho kutúrneho domu - v nedeľu 6. apríla so začiatkom o 17:00 hod. Lístok v cene 15 eur si môžete zakúpiť priamo na obecnom úrade. Miesta je ešte dosť!

Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik
Osláv lásku v útulku
(13.2.2025) Podeliť sa o lásku a pozornosť na Valentína môžete aj so štvornohými chlpáčmi. OZ Východoslovenské labky v Trstenom pri Hornáde pozýva na Valentínske venčenie v centre - 15. februára od 10:00 hod. Vychutnáte si výborný teplý čaj, náš labkoperník a oslávime spolu lásku, ako sa patrí! So sebou si prineste dobrú náladu, teplé a staršie oblečenie a chuť venčiť chlpáčov, ktorí sa na vás nesmierne tešia.
Čomu sa naše labky potešia?
- deky, uteráky, plachty, posteľné oblečenie
- hračky, misky, obojky, vodítka
- plastové peliešky
- krmivo (značky Rasco, Cibau, Brit alebo Brit Care)
- pamlsky či piškotky
Veľmi sa na vašu návštevu tešíme!

Viac info na ich FB stránke.
Pozývame na obecnú zabíjačku
(13.2.2025) Obec Čaňa, starosta Michal Rečka, poslanci obecného zastupiteľstva a kultúrna komisia vás pozývajú na tradičnú fašiangovú zabíjačku - túto sobotu 15. februára na námestí pri amfiteátri. Okrem ochutnávky, ktorá začne cca o 10:30 hod., máte možnosť aj vidieť spracovávanie prasiatka a výrobu produktov od 7:00 hod. ráno.

Rozmaring oslavuje 75 rokov
(7.2.2025) ZO Csemadok a FS Rozmaring v Seni vás srdečne pozýva na galaprogram pri príležitosti 75. výročia založenia folklórneho súboru Rozmaring s názvom FESTIVAL TRADÍCIÍ A GENERÁCIÍ. Už túto sobotu 8. februára o 18:00 hod. v Kultúrnom dome v Seni. Vstupné: dobrovoľné.

Pozývame na Valentínske trhy
(7.2.2025) Srdečne pozývame na Valentínsky remeselný trh do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli v nedeľu 9. februára od 13.00 do 19.00 hod. Na trhu okrem domácich produktov (medy, sviečky, bylinkové liečivé produkty, kozmetika) nájdete aj remeselné dizajnové výtvory domácich majstrov (šperky, keramika, drevorezba), ktorými môžete potešiť svojich milovaných aj seba.
Pre deti je prichystané milé vystúpenie divadla Crocus a tvorivý kútik. Nebudú chýbať koláčiky, káva od Kavejka či varené vínko. Teší sa na vás Harmónia centrum sebarozvoja o.z a obec Vyšná Myšľa.

Opäť je tu regionálny stolnotenisový turnaj!
(21.1.2025) Bežecký klub obce Vyšná Myšľa usporiada v sobotu 25. januára od 13:00 hod. 5.ročník Stolnotenisového turnaja obcí! Zúčastnia sa ho trojčlenné družstva z obcí: Blažice, Bohdanovce, Nižná Myšľa, Nižná Hutka, Trstené pri Hornáde, Vyšná Myšľa 1.družstvo, Vyšná Myšľa 2.družstvo a Vyšná Myšľa juniori! Príďte povzbudiť svojich favoritov do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli.

Pozývame na túru oslobodenia
(17.1.2025) Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia obce Nižná Myšľa vás srdečne pozývame na 56. ročník Prechodu Slanskými vrchmi - v sobotu 18. januára. Registrácia účastníkov začína o 7.00 hod. v kutúrnom dome, o 8.30 bude pri pamätníku kladenie vencov a následne preprava autobusmi na Slanec. Poplatok za dopravu a príspevok na guľáš je spolu 2,- eur. Trasa cca 15 km vedie cez Bradlo (840 m n.m.), Červený vrch, Koscelek do Nižnej Myšle, kde vás domáci pohostia gulášom.

Info o ďalších podujatiach nájdete v kalendári - klik TU.
Pozývame na koncert
(9.1.2025) Obec Nižná Myšľa srdečne pozýva na Organový koncert v nedeľu 12. januára o 15:30 hod. V Kostole sv. Mikuláša vystúpia žiaci Konzervatória Petra Dvorského v Košiciach. Vstup voľný.

Odišiel vzácny človek - Marek Habina
(30.12.2024) Milý, priateľský, láskavý, kreatívny, vždy ochotný pomôcť. Taký bol a v spomienkach navždy ostane starosta Vyšnej Myšle Marek Habina. Po boji s chorobou odišiel do večnosti 28. decembra vo veku 53 rokov. Posledná rozlúčka s ním bude vo Vyšnej Myšli v utorok 31. 12. 2024 o 14:00 hod. spojená so sv. omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole. Ďakujeme, že sme Vás poznali. Česť jeho pamiatke...


O našej abovskej identite - 1.časť
ABOV VYCHÁDZA ZO ZABUDNUTIA
ABOV. Ešte neubehlo veľa času odvtedy, čo sme sa s pomenovaniami a slovami Abov, Abovčan, abovský, abovčina v širšom verejnom jazykovom dorozumievaní mohli stretnúť len veľmi zriedkavo. Z rozhlasu sa ozývali spišské, šarišské a zemplínske ľudové piesne, ale abovské...? Akoby ich nebolo. Pre Bratislavčana alebo trebárs aj pre Zvolenčana východniar mohol byť maximálne Spišiak, Šarišan a Zemplínčan, o nejakom Abovčanovi v živote nepočul...
Dnes je situácia lepšia. Uvedené slová výrazne zvýšili svoju frekvenciu v mediálnom priestore. Zásluhu na tom máme predovšetkým my Abovčania. O svojej oblasti hovoríme ako o Above, svoje piesne, nárečia a mnohé ďalšie naše hodnoty označujeme za abovské, aj tlačový orgán nášho regionálneho združenia nesie meno ABOVSKÝ HLÁSNIK.
Tisícročný názov
Aký pôvod má tento náš názov? Prečo pred pár desaťročiami takmer upadol do zabudnutia?
Pôvod názvu Abov úzko súvisí s dejinami našej oblasti, konkrétne s udalosťami po smrti prvého uhorského kráľa Štefana I. (1038). Územím obývaným našimi starými slovenskými predkami, po ľavej strane Hornádu od juhu na sever postupujúce maďarské obyvateľstvo muselo svoj postup zastaviť (niekoľko kilometrov južne od dnešnej slovensko-maďarskej hranice), a to až dovtedy, kým sa mu nepodarilo zlomiť odpor posádky hradu ležiaceho na opačnej strane Hornádu, pri obci Seňa, známeho pod názvom Starý hrad.
Toto maďarské obyvateľstvo v tom čase vybudovalo „új vár”, teda „nový hrad”, a keďže to bolo v rokoch vlády kráľa Samuela Abu (1041 – 1044), názov hradu neskôr dostal podobu Abaújvár (dnes slúži ako názov dediny, ktorá tam vznikla), v preklade „Abov Novohrad”. Na dlhý čas sa hrad stal sídlom neskôr vytvorenej administratívno-správnej oblasti (komitátu, stolice).
Hľadanie pokračuje
V našej staršej odbornej literatúre sa postupne vystriedalo používanie viacerých podôb názvu tejto stolice - Abovnovohradská, Abaujvárska, Abaujská, až sa nakoniec (približne od polovice minulého storočia) ustálila terajšia podoba ABOV. Dodajme, že náš dnešný Abov územne tvorí len severnú časť bývalej stolice (jej južná polovica po rozpade Rakúsko-Uhorska pripadla Maďarsku) a po zrušení stolíc (žúp) reprezentuje jednu z našich etnograficko-nárečových oblastí. Jej južnú hranicu tvorí slovensko-maďarská štátna hranica.
A práve v „premenlivosti” názvu našej stolice (popri tom, že patrí medzi malé, navyše s etnicky zmiešaným obyvateľstvom) zrejme treba hľadať odpoveď na vyššie vyslovenú druhú otázku – o príčinách jeho vytrácania sa z nášho vedomia v nedávnej minulosti. Nemal dosť času na to, aby zapustil korene a natrvalo sa zaužíval. A tak na rozdiel od Šarišanov, ktorí „hvarja po šariski”, alebo Zemplínčanov, ktorí „hutorja po zempľinski”, my Abovčania „ňehutorime po abovski, aľe po hutoracki”.
Hore je dole a naopak
Ešte jedna poznámka. Na označovanie polohy menších častí väčších územných oblastí sa popri štandardnom spôsobe podľa svetových strán (S-J-V-Z) niekde ešte využíva aj označovanie podľa ich nadmorskej výšky. Tú určuje najmä smer vodných tokov. Takže sa sem-tam stretávame s označeniami typu horný Šariš, dolný Zemplín.
Rieky v našom Above (Hornád, Torysa, Olšava) tečú od severu na juh, mohli by sme teda - ak by sme to uznali za potrebné - hovoriť o severnom, strednom a južnom Above. Na nemalé prekvapenie našimi najjužnejšími, teda dolnoabovskými, obcami (napr. Trstené pri Hornáde a Skároš) vedie náučný chodník „Horný Abov” (akoby podľa názvu „Horné Uhorsko").
Ladislav Bartko