>> Abovský hlásnik O našej abovskej identite O našej abovskej identite - 2. časť


Posledné z aktualít:

Výstava obrazov mladej umelkyne


(29.3.2025)  V Obecnej knižnici vo Vyšnej Myšli vystavujú obrazy Ester Kukajovej, mladej študentky filmovej školy v Košiciach a talentovanej umelkyne. Jej kresby si viete pozrieť od 15. marca do 15. mája 2025.

Pozývame na divadlo do Sene


(17.3.2025)  Obec Seňa pozýva na divadelné predstavenie Všetko o ženách do miestneho kutúrneho domu - v nedeľu 6. apríla so začiatkom o 17:00 hod.  Lístok v cene 15 eur si môžete zakúpiť priamo na obecnom úrade. Miesta je ešte dosť! 



Info o ďalších podujatiach konaných v našom regióne nájdete v kalendári - klik

Osláv lásku v útulku


(13.2.2025)  Podeliť sa o lásku a pozornosť na Valentína môžete aj so štvornohými chlpáčmi. OZ Východoslovenské labky v Trstenom pri Hornáde pozýva na Valentínske venčenie v centre - 15. februára od 10:00 hod.  Vychutnáte si výborný teplý čaj, náš labkoperník a oslávime spolu lásku, ako sa patrí! So sebou si prineste dobrú náladu, teplé a staršie oblečenie a chuť venčiť chlpáčov, ktorí sa na vás nesmierne tešia. 
Čomu sa naše labky potešia?
- deky, uteráky, plachty, posteľné oblečenie
- hračky, misky, obojky, vodítka
- plastové peliešky
- krmivo (značky Rasco, Cibau, Brit alebo Brit Care)
- pamlsky či piškotky
Veľmi sa na vašu návštevu tešíme!


Viac info na ich FB stránke.

Pozývame na obecnú zabíjačku


(13.2.2025)  Obec Čaňa, starosta Michal Rečka, poslanci obecného zastupiteľstva a kultúrna komisia vás pozývajú na tradičnú fašiangovú zabíjačku - túto sobotu 15. februára na námestí pri amfiteátri. Okrem ochutnávky, ktorá začne cca o 10:30 hod., máte možnosť aj vidieť spracovávanie prasiatka a výrobu produktov od 7:00 hod. ráno. 

Rozmaring oslavuje 75 rokov


(7.2.2025)  ZO Csemadok a FS Rozmaring v Seni vás srdečne pozýva na galaprogram pri príležitosti 75. výročia založenia folklórneho súboru Rozmaring s názvom FESTIVAL TRADÍCIÍ A GENERÁCIÍ.  Už túto sobotu 8. februára  o 18:00 hod. v Kultúrnom dome v Seni. Vstupné: dobrovoľné.

Pozývame na Valentínske trhy


(7.2.2025)  Srdečne pozývame na Valentínsky remeselný trh do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli v nedeľu 9. februára od 13.00 do 19.00 hod. Na trhu okrem domácich produktov (medy, sviečky, bylinkové liečivé produkty, kozmetika) nájdete aj remeselné dizajnové výtvory domácich majstrov (šperky, keramika, drevorezba), ktorými môžete potešiť svojich milovaných aj seba.
   Pre deti je prichystané milé vystúpenie divadla Crocus a tvorivý kútik. Nebudú chýbať koláčiky, káva od Kavejka či varené vínko. Teší sa na vás Harmónia centrum sebarozvoja o.z a obec Vyšná Myšľa.

Opäť je tu regionálny stolnotenisový turnaj!


(21.1.2025)  Bežecký klub obce Vyšná Myšľa usporiada v sobotu 25. januára od 13:00 hod. 5.ročník Stolnotenisového turnaja obcí! Zúčastnia sa ho trojčlenné družstva z obcí: Blažice, Bohdanovce, Nižná Myšľa, Nižná Hutka, Trstené pri Hornáde, Vyšná Myšľa 1.družstvo, Vyšná Myšľa 2.družstvo a Vyšná Myšľa juniori! Príďte povzbudiť svojich favoritov do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli.

Pozývame na túru oslobodenia


(17.1.2025)  Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia obce Nižná Myšľa vás srdečne pozývame na 56. ročník Prechodu Slanskými vrchmi - v sobotu 18. januára. Registrácia účastníkov začína o 7.00 hod. v kutúrnom dome, o 8.30 bude pri pamätníku kladenie vencov a následne preprava autobusmi na Slanec. Poplatok za dopravu a príspevok na guľáš je spolu 2,- eur. Trasa cca 15 km vedie cez Bradlo (840 m n.m.), Červený vrch, Koscelek do Nižnej Myšle, kde vás domáci pohostia gulášom.


Info o ďalších podujatiach nájdete v kalendári - klik TU.

Pozývame na koncert


(9.1.2025) Obec Nižná Myšľa srdečne pozýva na Organový koncert v nedeľu 12. januára o 15:30 hod. V Kostole sv. Mikuláša vystúpia žiaci Konzervatória Petra Dvorského v Košiciach. Vstup voľný.

Odišiel vzácny človek - Marek Habina


(30.12.2024)  Milý, priateľský, láskavý, kreatívny, vždy ochotný pomôcť. Taký bol a v spomienkach navždy ostane starosta Vyšnej Myšle Marek Habina. Po boji s chorobou odišiel do večnosti 28. decembra vo veku 53 rokov. Posledná rozlúčka s ním bude vo Vyšnej Myšli v utorok 31. 12. 2024 o 14:00 hod. spojená so sv. omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole. Ďakujeme, že sme Vás poznali. Česť jeho pamiatke...

archiv regionu hornad

O našej abovskej identite - 2. časť

O PôVODE NÁZVU HORNÁD

 

Rieka Hornád je nami Abovčanmi odnepamäti vnímaná ako "naša", ako jedna z najvýraznejších osobitostí prírodných pomerov našej oblasti, a teda ako jeden zo znakov našej abovskej identity. Nič na tom nemení ani to, že preteká aj územiami susediacich stolíc – Spiša a Šariša. Jej názvom sa dnes hrdia viaceré folklórne skupiny a súbory pôsobiace v našej oblasti, ba jeho názov si osvojil aj náš mikroregión HORNÁD

 

Hádanky v etymológii 

Hneď na úvod treba uviesť, že náš Hornád patrí do kategórie väčších, svojím spôsobom významných riek. Názvy takýchto tokov sú spravidla staršie ako pomenovania malých riek, riečičiek a potokov. O nich platí, že dokázali odolať tlaku rôznych zmien etnicko-jazykových pomerov svojich používateľov a zachovali si svoju pôvodnú, neraz len nepatrne zmenenú, podobu. Najmä práve preto značne sťažujú všetky pokusy o výklad ich pôvodu.

Tak je to aj s naším Hornádom. O etymológiu, teda o výklad pôvodu názvu sa doteraz pokúšalo mnoho našich i cudzích historikov a jazykovedcov. Výsledkom ich úsilia je celý rad teórií, neraz aj úplne protichodných. Aspoň stručne niekoľko zovšeobecňujúcich záverov o týchto ich pokusoch:

 1.

Východiskom pre všetky úvahy sú najstaršie známe záznamy názvu našej rieky v Anonymovej kronike z obdobia okolo roku 1200, a to v podobe Honrat, Honrad. K tomu sa pridružil aj poznatok, že Anonymus existenciu tohto názvu predpokladal už v období pred príchodom Maďarov do povodia hornej Tisy, teda pred 10. storočím, a teda naznačil jeho slovansko-slovenský pôvod.

 2.

Všetci autori usilujúci sa  o etymológiu názvu Hornád museli zohľadňovať zložitosť problematiky danú nielen značnou veľkosťou a členitosťou terénu, ale aj veľkou rozmanitosťou a pestrosťou vývinu etnicko-jazykových pomerov oblasti (na začiatku letopočtu germánske kmene, po nich Kelti, neskôr Slovania, slovansko-avarské spolužitie, Maďari, nemeckí kolonisti, skupiny Poliakov, Rusov, Valachov...). Úmerne s  rôznymi spôsobmi vyrovnania sa s touto zložitosťou autori prác celkom prirodzene dospeli k rôznym záverom – jedni o neznámom predslovanskom, iní o maďarskom alebo nemeckom pôvode a v najväčšom počte tí, čo názvu Hornád priznávajú slovansko-slovenský pôvod, pričom toto tvrdenie dokladajú vierohodnými (aj archeologickými) argumentmi.

 3.

Podľa nášho najlepšieho etymológa z ostatného obdobia, prof. Šimona Ondruša, s čím sa možno bez problémov stotožniť, rieka Hornád má svoje pomenovanie podľa slov hora – horný s príponou -at:-ad, čo treba chápať tak, že pre prichádzajúcich kolonistov z juhu prameň Hornádu bol ďaleko na severe – "hore" a príponu -ad možno označiť za pozostatok z praslovančiny – "voda": Horn-ad, Hornad. 


Ladislav Bartko