Posledné z aktualít:
Hlásniček na sviatočné čítanie
(20.12.2024) Vždy s Pánom v srdci. Zo smetiska vznikla studnička. Matej má svet na dlani. Králiky predviedli svoju dynamiku. Ťažko s nimi a bez nich ešte ťažšie. Z domu do šveta. Raboľ ožil. Región objavil florbal... Spoznajte príbehy ľudí, ktorí prinášajú krásne a neobyčajné veci do obyčajného sveta. Možno ich poznáte... Objavujte tradície Vianoc... Vyskúšte chutné recepty na koláče...
V novom štvrtom čísle Abovského hlásnika. Majte pri čítaní krásny čas :)
Všetky čísla nájdete v archíve - TU
Pozývame - Víkend vo vianočnom duchu
(5.12.2024) Srdečne pozývame nasať predvianočnú atmosféru na VIANOČNÉ TRHY v našich obciach!
♥ Vo Vyšnej Myšli v sobotu 7. decembra pred obecným úradom a v sále kultúrneho domu od 16:00 hod. na vás čaká kapustnica, klobáska, varené vínko a vystúpenie MSS Raboľ a hudobnej skupiny Pavelčákovci.
♥ V nedeľu 8. decembra v Čani v amfiteátri zaznejú od 14:00 hod. koledy miestnych folklórnych skupín a žiakov ZŠ. Po nich vás roztancuje kapela Basawell. Starostovský punč, koláče a ďalšie dobroty nebudú tiež chýbať. Poteší aj burza nápadov detí ZŠ a materského centra.
♥ V nedeľu 8. 12. pozývajú aj Valaliky na program Adventom to začína. V kultúrnom dome od 15:00 hod. sa môžete tešiť na výstavu vianočných dekorácií a výrobkov, tvorivé dielne pre deti.
Detaily nájdete v pozvánkach v kalendári podujatí - klik TU.
Adventný veniec v Ždani
Pozvanie na zabíjačkové špeciality
(19.11.2024) Obec Trstené pri Hornáde pozýva v sobotu 23. novembra 2024 na obecnú zabíjačku. Od 14:00 hod. na dvore novootvoreného Múzea u Gagarina na vás čaká ochutnávka zabíjačkových špecialít aj súťaž o najlepší jablkový koláč. K dobrej nálade zahrá ľudová hudba a bude aj tombola :)
Sobotné aktivity s háčikom alebo činkami
(13.11.2024) Dávame vám do pozornosti dve zaujímavé aktivity v našom regióne na sobotu 16. novembra:
- o 10:00 hod. prebehne v Čani súťaž v silovom trojboji Area Cup. Vo fitnesscentre Area sport Čaňa zabojujú športovci o hodnotné vecné ceny.
- o 16:00 hod. môžete prísť do Nižnej Myšle na kreatívny večer - kurz háčkovania zdarma v miestnom kultúrnom dome. Je potrebné si priniesť háčik a vlny.
Tak čo si vyberiete? Činiky alebo háčik?
Info o ďalších podujatiach nájdete v kalendári - klik TU.
Hlásnik vyšiel z tlačiarne
(18.10.2024) Ďalšie pekné dielko je na svete a letí k vám do poštových schránok. Nové číslo Abovského hlásnika je plné príbehov, prináša novinky, čo v našom regióne pribudlo - kríž na Koscelku, fitness ihrisko v Belži, Múzeum u Gagarina v Trstenom, humno vo Vyšnej Myšli ..., aj čo sa chystá. K Srdciam regiónu pribudla aktívna dôchodkyňa Eva Výrostková z Valalík. Mladý influencer Jakub z Nižnej Hutky nám porozprával o svojej práci. Zavítali sme na oslavu 100-ročnice kostola v Gyňove, na výlet do Neba - pekla i na premiérový beh do Ždane. A čo ešte? Zistite sami na 16 stranach nášho časopisu.
Toto i všetky čísla nájdete v archíve - TU.
Beh Myšľou po 12. raz
(10.10.2024) Obec Nižná Myšľa srdečne pozýva na 12. ročník športovej akcie Beh Myšľou v sobotu 19. októbra. Registrácia prebehne v sále kultúrneho domu od 9:00 do 9:45. Štartovať sa bude pri obecnom úrade na trati v piatich dĺžkach - od 350 metrov pre najmenších do 8 km pre najzdatnejších bežcov. Večer je pre všetkých Gadžibál.
Ďalšie podujatia v regióne nájdete v kalendári podujatí - klik TU
Pozývame na krst CD
(18.9.2024) Bakšanske Parobci z Kokšova-Bakše všetkých srdečne pozývajú na slávnostný krst debutového CD Do šveta a domu v nedeľu 29. septembra o 16:00 hod. V miestnom kultúrnom dome ho červeným mokom pokrstia hudobný producent Vlado Železňák a Jana Kallová zo skupiny Beťárečky. Parobci pre nás nachystali bohatý spevavý program, občerstvenie i tombolu! Oslávme to s nimi :)
Pozývame na výstavu ovocia a zeleniny
(10.9.2024) Záhradkári v Ždani srdečne pozývajú na výstavu ovocia, zeleniny a poľnohospodárskych výrobkov. Počas dvoch dní nedele 22. septembra (13:00 - 17:00 hod.) a pondelka 23. 9. (8:00 - 11:00 hod.) si môžete pozrieť pestré exponáty ovocia, okopaniny, tekvice, zvláštne tvarované plody – rarity, bonsaje, kvety živé i viazané... V rámci výstavy budú aj súťaže JABLKO ROKA, SYMPATICKÁ KOLEKCIA - EXPONÁT, ARANŽOVANIE, aj súťaž o najväčší zemiak a tekvicu. Nebude ani tento raz chýbať poradňa záhradkára.
Ďalšie podujatia v regióne nájdete v kalendári podujatí - klik TU
Kam ísť v posledné dni prázdnin?
(27.8.2024) ČAŇA pozýva vo štvrtok 29.augusta na oslavu Dňa obce. V amfiteátri na námestí od 16:00 hod. po kladení vencov k pamätníku vystúpia tanečná skupina Phantoms Crew a hudobné skupiny Gladiátor a No Name. Pre deti je pripravené zábavisko na čanianskych jazerách v areáli ATK od 9:00 do 17:00 hod. Nebude chýbať ani občerstvenie a tombola :)
Aj v ŽDANI bude veselo. Už po 25-krát organizujú Ždaniansky jarmok v sobotu 31. augusta. Uvarí sa guláš podľa 25-ročného receptu, vystúpia folklórne skupiny z regiónu a kapela Ščamba, drobnochovatelia opäť vystavia svoje zvieratá v tej najlepšej forme. Na deti sa tešia maskoty a skákací hrad. Ak máte radi šport, deň pred jarmokom v piatok 30.8. sa pobeží 1.ročník Behu Ždaňou :)
Výnimočná pozvánka do Trsteného pri Hornáde
(20.8.2024) Veľká vec sa podarila! V Trstenom pri Hornáde slávnostne otvárajú Múzeum u Gagarina! V stredu 28. augusta o 16:00 hod. ho posvätia a do života uvedie krstný otec Marián Čekovský. Pripravený je bohatý hudobný program. Ak ste zvedaví, čo sa v múzeu nachádza, určite príďte!
Projekt Oživenie kultúrnych tradícií v obci sa realizuje vďaka schválenému programu Spoločne pre región spoločnosti U.S.Steel Košice a s finančnou podporou sponzorov.
O našej abovskej identite - 3. časť
NAŠA HUTORACKA BEŠEDA
Vtáka po perí, človeka po reči (poznať)... Staré známe, výstižné príslovie. Áno, aj nás Abovčanov ako ľudí žijúcich na tomto našom kúsku zeme zvanom ABOV, ľudia z iných končín ako takých ľahko identifikujú práve podľa našej reči, presnejšie podľa nárečia, ktorým hovoríme.
Aké je toto naše nárečie a čím sa odlišuje od nárečí našich susedov – Spišiakov, Šarišanov a Zemplínčanov?
Pred odpoveďou na túto otázku žiada sa uviesť tri krátke poznámky:
1. Na rozdiel od azda väčšiny obyvateľov historického Spiša, u ktorých ešte aj dnes možno bežne počuť, že rečuju po śpiski, podobne od Šarišanov, ktorí hvarja po šariski, i Zemplínčanov, ktorí hutorja po zempľinski, vo výsledkoch našich dávnejších nárečových výskumov (dnešný stav už môže byť trochu iný) nemáme záznam, že by sa u nás v Above hutorelo po abovski (ani – podľa starších podôb názvu stolice – po abaujski alebo po abaujsko-turňanski). Vždy len: hutorime po hutoracki, mi hutoraci.
2. Ak dnes v niektorej našej obci počujeme slovo nareče, je to iba hláskovo upravený spisovný výraz. Príslušníci staršej generácie obyvateľov, ktorých ešte môžeme označiť za ako-tak spoľahlivých nositeľov nárečia, ho nepoužívajú. Na označenie "svojej" ľudovej reči, odlišnej od spisovného jazyka, využívajú slovo BEŠEDA. Preto sa do názvu tohto nášho príspevku dostala naša hutoracka bešeda.
3. Musíme veľmi stručne uviesť aj to, že ak sa o našich nárečiach hovorí ako o spišských, šarišských a ďalších, neznamená to, že nárečia všetkých obcí príslušnej bývalej stolice sú rovnaké a charakterizujú ich všetky znaky typické pre túto nárečovú oblasť. Naopak, môžu byť a aj sú medzi nimi určité rozdiely, najmä v okrajových častiach území stolíc, kde dochádzalo k vzájomnému ovplyvňovaniu sa nárečí obcí susediacich stolíc. Tak je to aj v našom Above. V nárečiach obcí na severe nachádzame znaky šarišské, vo východnej časti znaky zemplínske a na severozápade znaky spišské.
Dokonca ako osobitné nárečie sa vymedzuje tzv. západoabovské nárečie (obce Poproč, Rudník a ich okolie), v ktorých – ako dôsledok starších presídľovacích procesov – ešte aj dnes fungujú znaky sotáckych nárečí z okolia Humenného. Takže nakoniec našu (abovskú) hutoracku bešedu reprezentujú nárečia obcí stredného a južného (nie "horného") Abova, ku ktorým, zhodou okolností, patria všetky obce nášho Mikroregiónu Hornád.
Tak je to správne
Po abovsky, teda našou hutorackou bešedou, hovorí čiže hutori ten, kto vo svojej reči uplatňuje súbor typických znakov tohto nárečia (nie iba niektorý z nich, lebo viaceré sa jednotlivo vyskytujú aj v iných oblastiach). Popri takých znakoch, ktorými sa nárečie našej oblasti zaraďuje do celej skupiny východoslovenských nárečí, ako sú napríklad:
- absencia dlhých hlások (laska, bivam),
- prízvuk na predostatnej slabike v troj- a viacslabičných slovách (paradne ňevesti),
- vyrovnávanie rodov a pádov (dva dubi, ženi, mesta, o hlopoh, ženoh, mestoh),
- a ďalších, ktoré má spoločné so šarišskými a spišskými nárečiami (typy parobek, dzevečka, teho dobreho oproti zemplínskemu parobok, dzivočka, toho dobroho) sú to najmä:
• podoby slov typu hvezda, šedzem, obed (nie hvizda, śidzem, obid);
• rovnako podoby typu pojd, moj, stoj! (nie pujd, muj, stuj!);
• podoby slov jek, jeki, jeki-teki, tekoj (v juž. Above jak, jaki, jaki-taki, takoj);
• spoluhláska h aj namiesto ch (muha, horoba, hodzic);
• spoluhlásky š, ž aj namiesto mäkkých ś, ź (šeno, širota, žeľeň, žima);
• podoby slov typu krev, ovca, bratov (nie kref, ofca, bratuf);
• výslovnosť predložky ku všade ako gu (gu koscelu, gu mňe, gu nam);
• tvary slov typu z hlopama, zo ženama (v stred. Above) a z hlopami, zo ženami (v juž. Above);
• tvary typu babovi, nenovi, Marišovi, Milkovi;
• podoby slovies typu robel, vidzel, pel, žel (v juž. Above robel, vidzel, ale v jednoslabičných slovách formy pil, žil);
• slovesné tvary typu vidzic, hviždžic, ľecic, kričic;
• slovesné tvary typu ňesol/ňes, žedol/žed, spadnul/spadol/spad;
• slovesné tvary typov bol, stanol, kopnol, čol (v juž. Above bul, stanul, kopnul, čul);
• formy typu f Košici, v Rozhanovci (v juž. Above f Košicoh, v Rozhanovcoh);
• celý rad slov typických len pre našu hutoracku bešedu: furmaňec -hradská, kavač - štrk, breskiňa - marhuľa, kompere - zemiaky, lepetka - nočný motýľ, daraž - ovad, fergeťov - oplen, humno - stodola.
Ladislav Bartko