>> Kam ísť PAMIATKY A MÚZEÁ Cesta sv. Alžbety


Posledné z aktualít:

Osláv lásku v útulku


(13.2.2025)  Podeliť sa o lásku a pozornosť na Valentína môžete aj so štvornohými chlpáčmi. OZ Východoslovenské labky v Trstenom pri Hornáde pozýva na Valentínske venčenie v centre - 15. februára od 10:00 hod.  Vychutnáte si výborný teplý čaj, náš labkoperník a oslávime spolu lásku, ako sa patrí! So sebou si prineste dobrú náladu, teplé a staršie oblečenie a chuť venčiť chlpáčov, ktorí sa na vás nesmierne tešia. 
Čomu sa naše labky potešia?
- deky, uteráky, plachty, posteľné oblečenie
- hračky, misky, obojky, vodítka
- plastové peliešky
- krmivo (značky Rasco, Cibau, Brit alebo Brit Care)
- pamlsky či piškotky
Veľmi sa na vašu návštevu tešíme!


Viac info na ich FB stránke.

Pozývame na obecnú zabíjačku


(13.2.2025)  Obec Čaňa, starosta Michal Rečka, poslanci obecného zastupiteľstva a kultúrna komisia vás pozývajú na tradičnú fašiangovú zabíjačku - túto sobotu 15. februára na námestí pri amfiteátri. Okrem ochutnávky, ktorá začne cca o 10:30 hod., máte možnosť aj vidieť spracovávanie prasiatka a výrobu produktov od 7:00 hod. ráno. 

Rozmaring oslavuje 75 rokov


(7.2.2025)  ZO Csemadok a FS Rozmaring v Seni vás srdečne pozýva na galaprogram pri príležitosti 75. výročia založenia folklórneho súboru Rozmaring s názvom FESTIVAL TRADÍCIÍ A GENERÁCIÍ.  Už túto sobotu 8. februára  o 18:00 hod. v Kultúrnom dome v Seni. Vstupné: dobrovoľné.

Pozývame na Valentínske trhy


(7.2.2025)  Srdečne pozývame na Valentínsky remeselný trh do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli v nedeľu 9. februára od 13.00 do 19.00 hod. Na trhu okrem domácich produktov (medy, sviečky, bylinkové liečivé produkty, kozmetika) nájdete aj remeselné dizajnové výtvory domácich majstrov (šperky, keramika, drevorezba), ktorými môžete potešiť svojich milovaných aj seba.
   Pre deti je prichystané milé vystúpenie divadla Crocus a tvorivý kútik. Nebudú chýbať koláčiky, káva od Kavejka či varené vínko. Teší sa na vás Harmónia centrum sebarozvoja o.z a obec Vyšná Myšľa.

Opäť je tu regionálny stolnotenisový turnaj!


(21.1.2025)  Bežecký klub obce Vyšná Myšľa usporiada v sobotu 25. januára od 13:00 hod. 5.ročník Stolnotenisového turnaja obcí! Zúčastnia sa ho trojčlenné družstva z obcí: Blažice, Bohdanovce, Nižná Myšľa, Nižná Hutka, Trstené pri Hornáde, Vyšná Myšľa 1.družstvo, Vyšná Myšľa 2.družstvo a Vyšná Myšľa juniori! Príďte povzbudiť svojich favoritov do Kultúrneho domu vo Vyšnej Myšli.

Pozývame na túru oslobodenia


(17.1.2025)  Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia obce Nižná Myšľa vás srdečne pozývame na 56. ročník Prechodu Slanskými vrchmi - v sobotu 18. januára. Registrácia účastníkov začína o 7.00 hod. v kutúrnom dome, o 8.30 bude pri pamätníku kladenie vencov a následne preprava autobusmi na Slanec. Poplatok za dopravu a príspevok na guľáš je spolu 2,- eur. Trasa cca 15 km vedie cez Bradlo (840 m n.m.), Červený vrch, Koscelek do Nižnej Myšle, kde vás domáci pohostia gulášom.


Info o ďalších podujatiach nájdete v kalendári - klik TU.

Pozývame na koncert


(9.1.2025) Obec Nižná Myšľa srdečne pozýva na Organový koncert v nedeľu 12. januára o 15:30 hod. V Kostole sv. Mikuláša vystúpia žiaci Konzervatória Petra Dvorského v Košiciach. Vstup voľný.

Odišiel vzácny človek - Marek Habina


(30.12.2024)  Milý, priateľský, láskavý, kreatívny, vždy ochotný pomôcť. Taký bol a v spomienkach navždy ostane starosta Vyšnej Myšle Marek Habina. Po boji s chorobou odišiel do večnosti 28. decembra vo veku 53 rokov. Posledná rozlúčka s ním bude vo Vyšnej Myšli v utorok 31. 12. 2024 o 14:00 hod. spojená so sv. omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole. Ďakujeme, že sme Vás poznali. Česť jeho pamiatke...

Hlásniček na sviatočné čítanie


(20.12.2024)  Vždy s Pánom v srdci. Zo smetiska vznikla studnička. Matej má svet na dlani. Králiky predviedli svoju dynamiku. Ťažko s nimi a bez nich ešte ťažšie. Z domu do šveta. Raboľ ožil. Región objavil florbal... Spoznajte príbehy ľudí, ktorí prinášajú krásne a neobyčajné veci do obyčajného sveta. Možno ich poznáte... Objavujte tradície Vianoc... Vyskúšte chutné recepty na koláče...
V novom štvrtom čísle Abovského hlásnika. Majte pri čítaní krásny čas :)


Všetky čísla nájdete v archíve - TU

Pozývame - Víkend vo vianočnom duchu


(5.12.2024) Srdečne pozývame nasať predvianočnú atmosféru na VIANOČNÉ TRHY v našich obciach!

  Vo Vyšnej Myšli v sobotu 7. decembra pred obecným úradom a v sále kultúrneho domu od 16:00 hod. na vás čaká kapustnica, klobáska, varené vínko a vystúpenie MSS Raboľ a hudobnej skupiny Pavelčákovci.

♥  V nedeľu 8. decembra v Čani v amfiteátri zaznejú od 14:00 hod. koledy miestnych folklórnych skupín a žiakov ZŠ. Po nich vás roztancuje kapela Basawell. Starostovský punč, koláče a ďalšie dobroty nebudú tiež chýbať. Poteší aj burza nápadov detí ZŠ a materského centra.

♥  V nedeľu 8. 12. pozývajú aj Valaliky na program Adventom to začína. V kultúrnom dome od 15:00 hod. sa môžete tešiť na výstavu vianočných dekorácií a výrobkov, tvorivé dielne pre deti.
Detaily nájdete v pozvánkach v kalendári podujatí - klik TU.


Adventný veniec v Ždani
archiv regionu hornad

Cesta sv. Alžbety

                                     Odkaz svätej Alžbety: "Robte ľudí šťastnými!"        

       Biely obdĺžník a v ňom červená ruža to je znak, ktorý môžete zazrieť v lese aj na múriku, či stĺpe. Označuje trasu Cesty sv. Alžbety, ktorá spája rodisko sv. Alžbety  Sárospatak (Blatný potok) s Košicami - najvýznamnejším kultovým miestom v strednej Európe. Tieto dve mestá sú od roku 2011 prepojené pešou pútnickou cestou, bohatou na prírodné krásy a historické i sakrálne pamiatky stredoveku. Kto bola  Alžbeta a ako žila? ... Dozviete sa tu.   

     Pútnici prechádzajú aj naším regiónom Hornád: lesmi a lúkami cez  Koscelek, Nižnú Myšľu, Kokšov-Bakšu a popri rieke Hornád až do Dómu sv.Alžbety v Košiciach.

 

           

TRASA:    Sárospatak - Bodrogolaszi - Komlóska - Erdöhorváti - Regéc - Telkibánya - Hollóháza - Füzér - Nižná Myšľa - Kokšov-Bakša - Košice     ( 120 km )

 

  • jednotlivé etapy trasy majú okolo 12 až 15 km
  • celá pešia púť trvá cca 5 dní 
  • cestu sv. Alžbety je možné prejsť pešo, na bicykli aj autom

Podrobné informácie nájdete na stránke www.szenterzsebetut.hu, t.j.

  • mapy jednotlivých etáp pútnickej trasy   (Szent Erzsébet út /útvonal)
  • zoznam pamiatok, ktoré môžete navštíviť   (Szent Erzsébet út /útleírás)
  • zoznam miest, kde vám poskytnú občerstvenie a nocľah   (Szent Erzsébet út /szolgáltatások/szolgáltatói füzet)

 

TIP obyvateľov regiónu:                                                                                                                                        Na kratší výlet odporúčame úsek cesty sv. Alžbety: Füzér - Nižná Myšľa 

Popis trasy:  Z Füzéru pôjdeme cez Zemplínske vrchy ku bralu Nagy-Almás. Prejdeme cez bralo a minúc horáreň na lúke Oláh prekročíme štátnu hranicu. Pokračujeme po značke ruže k Červenému vrchu pri Skároši a ďalej ku Koscelku v Nižnej Myšli.

TIP redakcie: 

 Sv. Alžbeta Uhorská žila do štyroch rokoch na Bratislavskom hrade. Pri návšteve hlavného mesta môžete zájsť do hradnej záhrady a pozrieť si krásnu sochu sv. Alžbety od talianskeho sochára Norberta Sadeiho. Odporúčame navštíviť aj secesný Modrý kostolík zasvätený sv. Alžbete z roku 1913 s mozaikami svätice na Bezručovej ulici aj barokový Alžbetínsky kostol s nemocnicou na Špitálskej ulici.     

 

          ZAUJÍMAVOSTI na ceste sv. Alžbety : 

  • V Sárospataku v Dome sv. Alžbety sa od roku 2010 nachádza vzácna relikvia - palica kňažnej Alžbety s vyrezávanou ozdobou v tvare spletaného remeňa.

  • Hrad v Regéci je jedným z najstarších stredovekých hradov v Maďarsku, kde stoja aj rozmerné zvislé múry. Bol kráľovským hradom. Helena Zrínska tu vychovávala svojho syna Františka II.Rákocziho do jeho piatich rokov.

  • V Telkibányi na cintoríne nájdeme výnimočné z dreva vyrezávané náhrobníky. Ich forma prezrádza vek, pohlavie aj rodinný stav zosnulých.

  • V centre obce Hollóháza vedie ku kostolu porcelánová kalvária (kópie obrazov Istvána Takácsa z jágerskej katedrály). Tunajší porcelán je známy vo svete, v Múzeu porcelánu je zachytená história od sklárskej huty cez výrobu kamenných nádob až po výrobu porcelánu.

  • Hrad vo Füzéri, stredoveká uhorská pevnosť, stojí na 552 m vysokom vulkanickom kuželi s andezitovými útvarmi, ktorý patrí k 7 maďarským prírodným divom zvoleným v roku 2008.

  • Magickým miestom ukrytým v korunách stromov sú základy kostola ranogotického kláštora Magdalény - Koscelek pri Nižnej Myšli. Celá oblasť je bohatá na archeologické nálezy, prevažne z doby bronzovej. Najznámejšia je opevnená osada na vyvýšenine Várhegy.

  • Hlavný oltár Dómu sv. Alžbety v Košiciach je výnimočný tým, že pozostáva z dvoch párov pohyblivých krídel, na ktorých umelci zobrazili spolu 48 scén, z toho 12 výjavov zo života sv. Alžbety. Takýto typ pôvodného oltára s trojitou kompozíciou cyklov sa zachoval ako jediný v Európe.   

 

Zdroj: Sprievodca, Cesta sv. Alžbety Sárospatak - Košice a Wikipedia