>> Kam ísť PAMIATKY A MÚZEÁ Cesta sv. Alžbety


Posledné z aktualít:

Príďte duchovne načerpať


(26.7.2024) Obce Vyšná a Nižná Myšľa v spolupráci s farnosťou sv. Mikuláša srdečne pozývajú v nedeľu 28. júla o 10:30 hod na sv. omšu pri Koscelku pri príležitosti sviatku sv. Márie Magdalény. Po slávení je pripravené občerstvenie v archeoskanzene v Nižnej Myšli.

Aj Trstené pri Hornáde pozýva na Odpustovú slávnosť sv. Anny. V nedeľu 28. júla o 10:30 hod. začne slávnostnou sv. omšou a pokračuje poobede od 17:00 hod. pestrým programom na futbalovom ihrisku. Ak trávite v Trstenom víkend, prijmite pozvanie aj na letné kino v sobotu 27.júla, premietať sa začne o 20:30 hod.



Ďalšie podujatia nájdete v kalendári podujatí - klik TU

Abovský hlásnik spestrí vaše leto


(25.7.2024)  Novú atrakciu na Hornáde - splav na kajakoch vyskúšala naša šéfredaktorka Katka... V duchu priateľstva sme oslávili Dni regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši... Obdivovali sme balónovú fiestu v Nižnej Myšli a kumšt hráčov na majstrovstvách Slovenska v stolnom tenise vo Valalikoch...  atď.
   V novej rubrike (ankete) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, sme predstavili ďalšie dve nominácie - profesionálnych hasičov z Čane a dobrovoľníka Patrika z Nižnej Myšle.
   Otvorte si druhé číslo Abovského hlásnika a objavujte náš región Hornád :))))


Všetky čísla nájdete v archíve - TU

Starovek v Nižnej Myšli


(3.7.2024)  Srdečne pozývame zažiť históriu od čias Mykén po staroveký Rím v archeoskanzene v Nižnej Myšli. V sobotu 20. júla od 15:00 do 21:30 hod uvidíte rímsky tábor a ukážky bojov či obliehanie pevnosti, precítite dobovú hudbu a tanec, ale aj okúsite dávne remeslá. Po zotmení vás očarí ohňová šou. Podujatie obohatia prednášky odborníkov i ochutnávka piva!
Využite nákup zvýhodnených online vstupeniek v predpredaji!

Oslavy regiónu sa blížia!


(22.6.2024)  Vyberme si kalendár a zapíšme si dátum nedeľa 30. júna, 14:00 hod. Prečo? V ten deň oslavujeme Deň Regionálneho združenia obcí Hornád v amfiteátri v Skároši. Stretneme sa spolu už po 19-krát pri bohatom občerstvení, detských atrakciách i hudbe a speve našich folklórnych skupín. A kto bude hosť večera? Skupina GALAXIS - Žbirka revival :)  



Ďalšie podujatia nájdete v našom Kalendári podujatí :)

Príď na regionálny futbalový turnaj


(13.6.2024)  Šesť mužstiev z obcí regiónu Hornád - Čaňa, Haniska, Kokšov-Bakša, Sokoľany, Trstené pri Hornáde a Ždaňa - si zmerajú sily na futbalovom ihrisku v Ždani na Futbalovom turnaji RZOH. Príď ich povzbudiť v sobotu 15. júna, hra začína o 9:00 hod.
Kto tento rok získa putovný pohár? 

Pozývame na Valalický jarmok


(9.6.2024)  Srdečne pozývame na Dni obce Valaliky29. ročník Valalického jarmoku. Oslavy začínajú v piatok 14.júna o 17:30 hod. Behom od studničky ku studničke (registrácia bežcov od 17.00 v KD Valaliky). Sobota 15.júna patrí športu - na futbalovom ihrisku sa hrá minifutbal mužov a v športovej hale stolnotenisový turnaj - a tiež Valalickému jarmoku s kultúrnym programom od 13:00 na dopravnom ihrisku. Okrem miestnych zoskupení vystúpi Maroš Bango, FS Železiar z Košíc a Adam Ďurica. Bude aj tombola, výstava hydiny a vtáctva drobnochovateľov, stánky remeselníkov a tvorivé dielne dielne pre deti.

Pozývame na Beh Vyšnou Myšľou


(30.5.2024)  Bežecký klub obce (BKO) Vyšná Myšľa a obec srdečne pozývajú túto sobotu 1. júna na 18. ročník Behu Vyšnou Myšľou. Oslávte Medzinárodný deň detí behom! Trať povedie pekným prírodným prostredím a vybrať si môžete dĺžku od 60 m pre najmenších až po 7 km. Prezentácia prebehne na futbalovom ihrisku od 12:30 hod. Na každého pretekára čaká unikátna medaila a pre deti je pripravená aj tombola. Podrobnejšie informácie nájdete na FB stránke BKO Vyšná Myšľa.



Pozvánky na ďalšie podujatia nájdete v našom kalendári - TU

Pozývame na folklórny festival do Čane


(10.5.2024)  Obec Čaňa, kultúrna komisia a čanianske ľudové spevácke skupiny vás pozývajú na 2. ročník Čanianskeho folklórneho festivalu ľudových piesní v nedeľu 12.5.2024.  Festival začína o 14:30 hod. sprievodom od obecného úradu k amfiteátru, kde vystúpi 13 súborov a špeciálny hosť FS Liptov. K celkovej spokojnosti bude k dispozícii skákací hrad pre deti, guláš i káva.

Abovský hlásnik so srdcami regiónu


(14.4.2024)  Sme radi, že vám môžeme predstaviť nové, prvé tohoročné číslo regionálneho štvťročníka Abovský hlásnik. Ako môžeme pomôcť Východoslovenským labkám? Vzniknú Pieniny v našom regióne? Je bowling viac ako krčmový šport?...toľko krátka ochutnávka. 
Štartujeme aj novú rubriku (anketu) Srdcia regiónu o ľuďoch, ktorí nezištne pomáhajú či rozvíjajú náš región, ktorí darujú seba pre dobrú vec, nezištne. V prvom čísle predstavujeme prvé dve nominácie - priatelľa trstenskej prírody a rodinu darcov krvi.


Archív všetkých čísiel nájdete TU.
archiv regionu hornad

Cesta sv. Alžbety

                                     Odkaz svätej Alžbety: "Robte ľudí šťastnými!"        

       Biely obdĺžník a v ňom červená ruža to je znak, ktorý môžete zazrieť v lese aj na múriku, či stĺpe. Označuje trasu Cesty sv. Alžbety, ktorá spája rodisko sv. Alžbety  Sárospatak (Blatný potok) s Košicami - najvýznamnejším kultovým miestom v strednej Európe. Tieto dve mestá sú od roku 2011 prepojené pešou pútnickou cestou, bohatou na prírodné krásy a historické i sakrálne pamiatky stredoveku. Kto bola  Alžbeta a ako žila? ... Dozviete sa tu.   

     Pútnici prechádzajú aj naším regiónom Hornád: lesmi a lúkami cez  Koscelek, Nižnú Myšľu, Kokšov-Bakšu a popri rieke Hornád až do Dómu sv.Alžbety v Košiciach.

 

           

TRASA:    Sárospatak - Bodrogolaszi - Komlóska - Erdöhorváti - Regéc - Telkibánya - Hollóháza - Füzér - Nižná Myšľa - Kokšov-Bakša - Košice     ( 120 km )

 

  • jednotlivé etapy trasy majú okolo 12 až 15 km
  • celá pešia púť trvá cca 5 dní 
  • cestu sv. Alžbety je možné prejsť pešo, na bicykli aj autom

Podrobné informácie nájdete na stránke www.szenterzsebetut.hu, t.j.

  • mapy jednotlivých etáp pútnickej trasy   (Szent Erzsébet út /útvonal)
  • zoznam pamiatok, ktoré môžete navštíviť   (Szent Erzsébet út /útleírás)
  • zoznam miest, kde vám poskytnú občerstvenie a nocľah   (Szent Erzsébet út /szolgáltatások/szolgáltatói füzet)

 

TIP obyvateľov regiónu:                                                                                                                                        Na kratší výlet odporúčame úsek cesty sv. Alžbety: Füzér - Nižná Myšľa 

Popis trasy:  Z Füzéru pôjdeme cez Zemplínske vrchy ku bralu Nagy-Almás. Prejdeme cez bralo a minúc horáreň na lúke Oláh prekročíme štátnu hranicu. Pokračujeme po značke ruže k Červenému vrchu pri Skároši a ďalej ku Koscelku v Nižnej Myšli.

TIP redakcie: 

 Sv. Alžbeta Uhorská žila do štyroch rokoch na Bratislavskom hrade. Pri návšteve hlavného mesta môžete zájsť do hradnej záhrady a pozrieť si krásnu sochu sv. Alžbety od talianskeho sochára Norberta Sadeiho. Odporúčame navštíviť aj secesný Modrý kostolík zasvätený sv. Alžbete z roku 1913 s mozaikami svätice na Bezručovej ulici aj barokový Alžbetínsky kostol s nemocnicou na Špitálskej ulici.     

 

          ZAUJÍMAVOSTI na ceste sv. Alžbety : 

  • V Sárospataku v Dome sv. Alžbety sa od roku 2010 nachádza vzácna relikvia - palica kňažnej Alžbety s vyrezávanou ozdobou v tvare spletaného remeňa.

  • Hrad v Regéci je jedným z najstarších stredovekých hradov v Maďarsku, kde stoja aj rozmerné zvislé múry. Bol kráľovským hradom. Helena Zrínska tu vychovávala svojho syna Františka II.Rákocziho do jeho piatich rokov.

  • V Telkibányi na cintoríne nájdeme výnimočné z dreva vyrezávané náhrobníky. Ich forma prezrádza vek, pohlavie aj rodinný stav zosnulých.

  • V centre obce Hollóháza vedie ku kostolu porcelánová kalvária (kópie obrazov Istvána Takácsa z jágerskej katedrály). Tunajší porcelán je známy vo svete, v Múzeu porcelánu je zachytená história od sklárskej huty cez výrobu kamenných nádob až po výrobu porcelánu.

  • Hrad vo Füzéri, stredoveká uhorská pevnosť, stojí na 552 m vysokom vulkanickom kuželi s andezitovými útvarmi, ktorý patrí k 7 maďarským prírodným divom zvoleným v roku 2008.

  • Magickým miestom ukrytým v korunách stromov sú základy kostola ranogotického kláštora Magdalény - Koscelek pri Nižnej Myšli. Celá oblasť je bohatá na archeologické nálezy, prevažne z doby bronzovej. Najznámejšia je opevnená osada na vyvýšenine Várhegy.

  • Hlavný oltár Dómu sv. Alžbety v Košiciach je výnimočný tým, že pozostáva z dvoch párov pohyblivých krídel, na ktorých umelci zobrazili spolu 48 scén, z toho 12 výjavov zo života sv. Alžbety. Takýto typ pôvodného oltára s trojitou kompozíciou cyklov sa zachoval ako jediný v Európe.   

 

Zdroj: Sprievodca, Cesta sv. Alžbety Sárospatak - Košice a Wikipedia